חיפוש
  • CEO Roomizz

עשה זאת בעצמך שדרוג הבית בתקציב נמוך

עודכן: 25 באפר׳ 2020

רבים מאיתנו מחפשים לשדרג את הבית, בתקציב לא גבוה ותוהים איך עושים את זה.

אז המתכון להצלחה זה: קורטוב כישרון, הרבה עבודת כפיים וגם הבית שלכם יכול לעבור מהפך מדהים. בכתבה לפניכם אתן לכם טיפים בדיוק איך להפוך רהיט מיושן לחדש ואטרקטיבי, איך לצבוע קיר בחדר ילדים כמו צבעי מקצועי,איך לשדרג את הרצפה בחדר רחצה, ועוד כמה הפתעות...

אז בואו נתחיל

מה שצבע יכול לעשות- מהפך לרהיט ישן תוך 24 שעות


אין יותר מרגש מלמצוא ברחוב פריט וינטג' שמישהו זרק ולהפיח בו חיים, לראות את הפוטנציאל שלו ולהציל אותו מחיי רחוב עזובים. שיפוץ רהיטים משתלם יותר כלכלית מקניית רהיט חדש, הוא ידידותי יותר לסביבה ומאפשר לכל אחד להעניק בקלות ובכיף ייחודיות ואופי לרהיטים שאנחנו רגילים לראות בכל בית.


לפני שאתם מתחילים בצביעה, חשוב להחליט מראש איך אתם רוצים שתיראה התוצאה הסופית: ניתן לצבוע עץ במראה אטום או במראה שקוף. מראה שקוף מאפשר לראות את הטקסטורה של העץ מבעד לצבע, בעוד שמראה אטום מעלים אותה. קחו בחשבון שלא ניתן להחזיר רהיט עץ שנצבע בצבע אטום למראה ולצבע המקורי שלו.

למראה עץ טבעי, השתמשו בורנית לעץ על בסיס מים, שקוף או בכל גוון שתרצו. 

אם אתם מעדיפים רהיט צבוע בצבע אטום, צבעו אותו בפוליאור על בסיס מים (מט, משי, מבריק או מטאלי) – צבע ידידותי לסביבה, שמתאים אפילו לצביעת חדרי תינוקות וילדים, וניתן לגיוון במניפת הצבעים.


הכנה לפני צביעת הרהיט

1. לפני תחילת הצביעה הסירו את כל שכבות האבק והלכלוך מהרהיט בעזרת מטלית לחה ושייפו כל צבע מתקלף באמצעות נייר שיוף עדין. אם אתם מעדיפים צבע אטום, מומלץ לשייף בנייר שיוף גס יותר, כדי ליצור חספוס עדין שיסייע להיקשרות חזקה של שכבות הצבע.

2. אם קיימים פגמים קטנים ברהיט, תקנו אותם באמצעות דבק שפכטל 2000. אחרי הייבוש, שייפו שוב, כדי להחליק את פני העץ ונקו שוב את הרהיט מאבק. השלב הזה חשוב במיוחד, כדי להבטיח שהצבע יחזיק לאורך זמן.

3. כסו היטב אזורים שאינם נצבעים או אזורים שנצבעים בגוונים שונים בעזרת מסקינטייפ מנייר.

4. הניחו את הרהיט בסביבה מוארת ככל האפשר, כדי שתוכלו להבחין בקלות בפגמים בעץ ובאחידות של שכבות הצבע. המקום האידאלי לצביעה הוא בחוץ, באור השמש, אבל אם אין לכם אפשרות כזו, השתדלו לצבוע בחדר מואר היטב. העמידו את השידה על יריעת ניילון או קנבס, שתספוג את הלכלוך וטפטופי הצבע, והחליפו לבגדי עבודה.היכון, הכן , צבע!

1. קראו היטב את הוראות השימוש המופיעות על גבי מיכל הצבע. לכל צבע יש הנחיות יישום המתאימות לו, ורק שימוש נכון על פי ההוראות יבטיח לכם תוצאה איכותית.

2. סוד חשוב של משפצי רהיטים מקצועיים, שמסייע להגיע לתוצאה מושלמת, הוא “יותר שכבות, פחות צבע”. כלומר, אל תנסו להגיע לצביעה ולאטימה מוחלטת של הצבע כבר בשכבה הראשונה. צבעו שכבה דקה של צבע, חכו לייבוש מלא ואז צבעו שכבה נוספת, עד שתגיעו לתוצאה הרצויה. צביעה כזו תמנע מקרים של אי אחידות בצבע ותבטיח תוצאה מקצועית. חשוב לצבוע את הרהיט ב-2 שכבות דקות לפחות.


לצביעת רהיט מפורמייקה, שייפו את פני השטח שיוף קל בעזרת נייר ליטוש דק, בכדי לחספס את השטח ולאפשר לצבע אחיזה טובה יותר. יש לנקות את הפורמייקה מלכלוך ושומנים בעזרת מים וסבון, או כל חומר ניקוי ביתי אחר.  צבעו שכבה אחת של צבע יסוד רב שימושי על בסיס ממס והמתינו שעה עד לייבוש מושלם. לאחר ייבוש מלא צבעו 2 שכבות בפוליאור על בסיס מים בגוון שבחרתם.


אם אתם אוהבים רהיטי רטרו ורוצים לצבוע רהיט חדש כך שייראה כאילו קניתם אותו בשוק הפשפשים בפריז, תוכלו לעשות את זה ממש בקלות. פוליאור וינטאג’ הוא צבע גיר אקרילי במראה מט על בסיס מים, שנותן לרהיטים שלכם מראה וינטאג’ עתיק. הוא מגיע במספר גוונים מוכנים לשימוש, וניתן לגוון אותו גם במניפת צבעים רגילה. הוא צבע ידידותי לסביבה, ולכן מתאים גם לצביעה של רהיטי ילדים. אפשר לצבוע איתו על חומרים שונים, כמו מתכת, עץ, פורמייקה, זכוכית ועוד, ומספיקה רק שכבה אחת של צבע כדי להעניק לרהיט את מראה הרטרו המושלם.

אם אתם צובעים עץ, שייפו את המשטח ודאגו להסיר צבע מתקלף או רופף, אם יש. נקו היטב את המשטח מאבק וצבעו שכבה אחת של פוליאור וינטאג’. לצביעת פורמייקה, חספסו את פני השטח בנייר שיוף, נקו את המשטח וצבעו. להדגשת המראה המיושן ומראה הווינטאג’ הרצוי שייפו בעדינות את פני השטח עם נייר שיוף אחרי שהצבע מתייבש. מומלץ ליישם בסוף תהליך הצביעה לכה וינטאג’ מט על בסיס מים, כדי להגן על הצבע.


* הטיפים מאתר טמבור


איך לצבוע קירות כמו צבעי מקצועי

צביעת קיר זאת האופציה הכי קלה, מהירה וזולה כדי לשדרג את החדר ולעשות מהפך, ובשביל באמת להיות

מקצוענים אמיתיים זה מה שעליכם לעשות ב6 שלבים פשוטים:

1. מכינים את השטח לפני צביעת הקירות

השלב הראשון של צביעת קירות בבית הוא הכנת השטח. אל תתעצלו ואל תדלגו על השלב הזה, הוא חשוב בדיוק כמו כל אחד מהשלבים הבאים.  • הזיזו את הרהיטים לחדר אחר או למרכז החדר וכסו אותם היטב.  • הדביקו מסקינטייפ על המשקופים, השקעים והמפסקים של הטלפון והחשמל, כדי להגן עליהם מפני טפטופי צבע. • פרסו ניילון או יריעת קנבס על הרצפה.


2. איך צובעים קיר? קודם מנקים את הקירות שמיועדים לצביעה

קירות הבית שלנו מלאים לכלוך ואבק, גם אם אנחנו לא מבחינים בכך במבט ראשון. אם תצבעו ישירות על הלכלוך והאבק, הלכלוך יתערבב עם הצבע הטרי ויפגע בנראות ובמרקם של הצבע. לכן לפני שמתחילים לצבוע, מנקים את הקיר בעזרת מטלית לחה, שמעבירים בעדינות על הקירות שמיועדים לצביעה. הקפידו לא להרטיב את הקירות יותר מדי, כדי שהקיר לא יצבור לחות ורטיבות שיקשו על היקשרות הצבע ועלולות לגרום בהמשך לעובש.


3. מנסים את הצבע על חלק קטן של הקיר בטרם צובעים את כל הקיר

לא משנה כמה תדייקו בבחירת הגוון, הגוון הסופי ייראה שונה מעט ממניפת הצבעים ואפילו מחדר לחדר. לכן תמיד כדאי להתחיל בצביעת חלק קטן של הקיר, כדי שתוכלו לבחון את הגוון המתקבל. תוכלו לצבוע מקטע בגודל של כמטר על מטר וחצי בפינת החדר או פשוט לצבוע משטח קרטון גדול. המתינו לייבוש, כדי שתוכלו להעריך את התוצאה הסופית.  פרט לבדיקה של גוון הצבע, זכרו שישנם סוגי צבע שונים, ולכל אחד מהם תכונות שונות – יש צבעים מבריקים, צבעים בעלי מרקמים מיוחדים, צבעים רחיצים ועוד. לצבע שתבחרו לקיר יש השפעה עצומה על מראה החדר, ולכן חשוב לבחור היטב צבע מתאים. אחרי שבחרתם את סוג הצבע וגוון הצבע המתאימים, הגיע הזמן לעבור לשלב הכי מהנה ולהתחיל לצבוע.
4. צובעים את האזורים הבעייתיים

רצוי תמיד להתחיל מהאזורים הבעייתיים, אלה שקרובים לחלונות, לפאנלים ברצפה ולדלתות. צובעים מלמעלה כלפי מטה בזהירות בעזרת מברשת. כשמסיימים, צובעים את מסגרת הקיר ואת החיבור שבין התקרה לקיר. מחכים לייבוש מלא לפני שממשיכים.


5. צובעים את שאר הקיר

אחרי שתחמנו את כל האזורים הבעייתיים, אפשר להתחיל למלא אותם ולצבוע את הקיר. כדי לצבוע בצורה יעילה, מומלץ לחלק את הקיר למקטעים של מטר על מטר. צבעו כל מקטע כשאתם יוצרים בעזרת הרולר צורה של האות W והשתדלו לצבוע מלמעלה למטה באופן רציף, בלי להרים את הרולר באמצע. כדי לקבל תוצאה מושלמת, התמקדו בקיר אחד בכל פעם.  בסוף הצביעה, אל תסתובבו עם הרולר, אלא הניחו אותו מיד במגש, כדי למנוע טפטופים של שאריות הצבע.


* הטיפים מאתר טמבור

ומה עם כמה טכניקות מגניבות על הקיר?

1. קיר משולשים- עיצוב גאומטרי מינימליסטי הוא די קל לביצוע, ויכול ליצור אפקט מרשים. שלושה משולשים גדולים בשלושה גוונים רכים מספיקים כדי ליצור אפקט די מדהים, ולא מסובך בכלל.  מומלץ להכין מראש תרשים מוקטן של השרטוט, כדי להתייחס אליו כשמסמנים את המשולשים על הקיר. תשכחו מסימטריה במקרה הזה, מכיוון שאם לא תתעקשו על משולשים באותם הגדלים, הסימון שלכם לא יצטרך להיות מדויק - כל עוד הקווים עצמם ישרים. סמנו בעיפרון על הקיר את פינות המשולשים בנקודות, ולאחר מכן מתחו ביניהן קווים ישרים באמצעות סרגל, ועל הקווים הדביקו מסקינטייפ נייר. עכשיו פשוט צבעו את המשולשים, הסירו את נייר הדבק כשהצבע עוד מעט לח, וחכו לייבוש.


* תמונות מפינטרסט


2. להדביק מדבקות קיר - כיום בהרבה חדרים נראה שעושים שימוש במדבקות ולא בטפט, הסיבה העיקרית שהוא קל ליישום, אין צורך באיש מקצוע, ובקלות ניתן להוריד בלי לפגום בקיר. יש כמה דרכים להדביק על הקיר

  • הדבקה באופן ספונטני- אין צורך לבדוק מרחקים ולעשות הכנה על הקיר, פשוט מדביקים, אפשר להחליט על אזורים שיהיו יותר מדבקות ובמקום אחר פחות, לעשות מקבצים.

  • הדבקה בצורת גריד- דורש הכנה וסימון מראש. מחליטים על מרחק אופקי ואנכי וממשיכים ככה לאורך כל הקיר. הדרך הפשוטה היא לקחת קרטון לגזור לפי המרחקים שהחלטנו. מניחים את הקרטון לצד המדבקה והנקודה הבאה תהיה בקצה השני של הקרטון גם בצד האופקי וגם באנכי.


* תמונות מפינטרסטשדרוג מרצפות לא מה שחשבתם

שרוצים להחליף את הריצוף בחדר רחצה, הדבר הראשון שעולה לראש זה כמה עבודה וכסף צריך בשביל זה ושלא נדבר על להשבית את החדר עד לסיום הביצוע של איש המקצוע ובגדול זה פשוט כאב ראש.

ומצד שני לא תמיד נרצה להפוך את כל החדר רחצה אבל כן נרצה לגוון ולחדש את העיצוב שלו, ובדיוק לשם כך נשתמש בריצוף PVC או בשמו הנוסף לינולאום.

הPVC מיוצר באופן סינטטי, הוא מיוצר כך שיהיה בעל עמידות גבוהה במיוחד, גם במצבי קיצון, למשל אל מול טמפרטורות מאוד גבוהות או מאוד נמוכות. עמידותו הגבוהה של פי וי סי לרצפה מתבטאת גם בכך שהוא כמעט ואינו נשחק, גם כאשר גוררים עליו דברים כבדים הלוך ושוב. ניתן לייצר בשלל צבעים ובדוגמאות שונות ומיוחדות. הוא עשוי מגומי ואינו סופג לחות, לכן ניתן להניחו במקומות מרובי לחות כמו חדרי אמבטיה ושירותים, אמנם יש להיזהר מלהציף אותו במים מכיוון שאינו מיועד לכך והדבק שמדביק אותו עלול להיהרס.

סיפור אישי, כשעברתי לדירה השכורה שלי היה לי חשוב לשדרג את חדרי הרחצה מבלי להרוס את המרצפות הקיימות. שיטוט קצר בעלי- אקספרס ונחשפתי לשלל דוגמאות יפהפיות לריצוף ובמחיר נגיש.

אז החלטתי שאני הולכת על זה ומנסה אצלי בבית. לחדר אחד הזמנתי 4 גלילים ולחדר השני הזמנתי 6 מארזים שהיו מורכבים מיחידות של משושים ( העדפתי להזמין אקסטרה כדי שיהיה לי לכל מקרה, ובסוף לא נשאר לי עודף, הסביר למה בהמשך...).

לחדרים שאין הרבה פריטי ריהוט/סניטריה שמונחים על הרצפה הייתי ממליצה להזמין PVC בצורת גליל, בעוד לחדר רחצה עם הרבה דברים על הרצפה להשתמש באריחים בודדים.

מלאכת ההדבקה דורשת זמן, סבלנות וידע מינימלי בשימוש בסכין יפנית.


נתחיל בעבודה, פורשים את האריחים או הגליל על הרצפה ולפני שמוציאים את נייר הדבק בודקים שיש מספיק חומר והפרישה של האריחים משלבת יפה את המיקס שבחבילה. אם הכל טוב, מתחילים להניח את הגליל בצמוד לקיר וחותכים עד איפה שצריך. אם זה אריחים נוריד מהמשושה את אחת "הפינות המשולשות", ככה שהוא יהיה מיושר בקו הצמוד לקיר.

נמשיך להדביק את הגליל הנוסף שיהיה המשכי וכמה שיותר צמוד בלי מרווחים, ובאריח נחפש דוגמה אחרת מהמיקס ונדביק לידו גם כמה שפחות מרווחים.

הקושי יגיע שתאלצו להראות את כישורי החיתוך שלכם במיוחד איפה שאסלת המונובלוק נמצאת/בליטה בקיר/ארונית על רגליים אבל אל חשש ,לאט ובזהירות ואם צריך אז גם כמה פעמים( ומפה ה"בזבוז" חומר מה שלא משאיר עודף חומר) אתם תצליחו.

ואחרי כמה שעות עבודה, תקבלו רצפה חדשה ויפהפייה אצלכם בבית, מניסיון!


* תמונות מעלי אקספרסולסיום ההפתעה, איך להדביק טפט על דלתות ( פנים/ארונות)

כשחשבתי מה תהיה ההפתעה פניתי לאנשים לשאול מה הם הכי היו רוצים לעשות בבית בעצמם אבל חוששים. וברוב קולות החלפת דלתות פנים או ארונות עלו אצל כולם.

ואם אחרי שהדבקנו את הPVC על הרצפה בחדר רחצה, להדביק טפט על הדלתות יהיה קלי קלות.

שדרוג מהיר קליל וזול שבאמת עושה שינוי ענק. ( אפשר כמובן גם לצבוע, פחות מומלץ אם אתם יודעים שאי אפשר לבצע שינויים בלתי הפיכים בדירה או שרוצים משהו זמני בלי יותר מידיי עבודה).


אם כך בואו נפשיל שרוולים ונתחיל בעבודה,

1. רוכשים גליל טפט מעט רחב יותר מרוחב הדלת כך שיהיה אקסטרה מכל צד. המחירים מתחילים ב 40 ש"ח למטר ויכול להגיע גם ל 200 ש"ח ומעלה.

2. הורידו את הדלתות מהצירים לנוחות העבודה.

3. פרקו מהדלתות ידיות וכל פרזול אחר.

4. נקו את הדלתות עם סמרטוט לח והיפטרו מחלקים בולטים.5. גוללו את הטפט מעל לדלת וסמנו את האורך הרצוי. חיתכו את הטפט לאורכם של הריבועים בצדו האחורי.

6. הסירו את הנייר האחורי וחישפו רק מעט את הצד הדביק של הטפט. ישרו והדביקו אותו על קצה הלוח. חשוב להקפיד ולהתרכז בשלב זה, כי סטייה קטנה תהפוך לגדולה ככל שנתקדם עם הגלילה של הטפט.

7. איחזו בקצה הנייר שהפרדתם וגוללו את הטפט לאורך הדלת אט אט. תוך כדי גלילה ודאו היצמדות מלאה של הטפט באמצעות מרית פלסטיק או סמרטוט. מומלץ להשקיע בשלב זה, מכיוון שמספר התיקונים שניתן לבצע בשלב הגמר מוגבלים.

8. אם אתם צריכים להדביק על המשטח יותר מיריעה אחת, צרו חפיפה של ס"מ אחד בין שתי היריעות. כאשר מדובר בטפט עם דוגמה, רצוי ליצור שילוב של הדוגמה בין שתי היריעות.

9. בצעו את העבודה בעדינות וביסודיות. אם טעיתם, פשוט הסירו את הטפט וחיזרו על ההצמדה שוב. אין לחשוש מהסרה של הטפט וחזרה על התהליך - הדבק מספיק חזק על מנת לעמוד בזה

10. פינישים אחרונים, במקומות שבהן נשארו לכם בועות אוויר קטנות, חוררו אותן עם סיכה או מחט, ואז עברו עליהן שוב עם סמרטוט או מרית פלסטיק.

11. אם נשארו לכם שוליים, חיתכו אותם באמצעות סכין חיתוך. ניתן להניח סרגל מתכת על קצה הדלת להשגת חיתוך ישר ונקי

12. החזירו את הידיות והפרזול והרכיבו אותם על הדלת.מקווה שלמדתם כמה דברים חדשים ושאתם מלאי השראה להתחיל את השינוי אצלכם בבית.

כתבו לי אם תרצו לקבל מידע על נושאים נוספים שתרצו "לעשות זאת בעצמכם", ואשמח שתספרו לי איך יצא לכם.

בהצלחה!


לעוד כתבות מעניינות

167 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול